Porady cukiernicze

cukiernia tyszko ciasta na wesele wrocławPrzepis na udany wypiek wart jest bardzo wiele. Twoje domowe smakołyki mogą być takie, jak te, które oferują w profesjonalnej cukierni. Kilka praktycznych rad zamieściliśmy poniżej:

  • puszyste bezy – by bezy były udane i puszyste, należy użyć białek o temperaturze pokojowej. By dobrze wyrosły, do ciasta należy dodać szczyptę proszku do pieczenia.
  • pękający makowiec – ciasta na bazie drożdży mają to do siebie, że często pękają. W smaku nie różnią się niczym od tych w całości, ale mogą wyglądać nieestetycznie. Co zrobić, by makowiec nam nie pękał? Warto zadbać o to, by produkty, z których przygotowujemy ciasto miały jednakową temperaturę. Poza tym mąka powinna być przesiana, a ciasta nie należy wkładać do zimnego piekarnika. Powinien on być włączony przez kilkanaście minut, zanim włożymy blachę. Idealna temperatura na rozgrzanie to 180˚ C.
  • idealna mąka do ciasta – wybór odpowiedniej mąki do ciasta często decyduje o tym, czy wypiek się uda. Każdy rodzaj słodkości wymaga zastosowania innego rodzaju mąki. I tak: do ciasta drożdżowego i kruchego najbardziej nadaje się mąka krupczatka. Biszkopt najlepiej upiec na mące pszennej albo zastosować mieszankę pszennej i ziemniaczanej. Piernik oraz pieczywo idealnie wychodzą, gdy użyjemy mieszanki mąki żytniej oraz pszennej.
  • wyjmowanie ciasta z foremki – by wyjęcie ciasta z formy udało się bez trudu, warto zastosować stary, sprawdzony sposób. Po wysmarowaniu blachy tłuszczem (przed włożeniem ciasta), należy ją włożyć na kilka minut do lodówki. Dzięki zimnej temperaturze forma się nieco skurczy, a po włożeniu do piekarnika pod wpływem gorąca – ponownie rozszerzy, co znacznie ułatwi wyjęcie ciasta.
  • sposób na ubicie doskonałej piany – najważniejszą czynnością, która decyduje o tym, czy białka się ubiją czy nie, jest dokładne oddzielenie ich od żółtek. Następnie należy białka dokładnie schłodzić, a zanim zaczniemy ubijać – dodać szczyptę soli. Ważne jest także tempo ubijania. Najpierw należy ubijać je powoli, a później coraz szybciej.
  • alternatywa tłuszczu – by obniżyć kaloryczność niektórych ciast, możemy – zamiast tłuszczu – dodać twaróg. Oczywiście nie w całości, ale w proporcji pół na pół.
  • bakalie – bakalie dodawane do ciasta, często opadają na dno. By tego uniknąć, należy zawsze obtoczyć je w mące. Ważne jest również, by dodawać je na samym końcu. By rodzynki i śliwki nie były zbyt twarde, należy je namoczyć w gorącej wodzie. Skórka z orzechów laskowych zejdzie szybciej, gdy włożymy je na kilkanaście minut do rozgrzanego piekarnika. Zanim zabierzemy się zdejmowania skóry z migdałów, sparzmy je najpierw we wrzątku.
  • ciasto drożdżowe – ciasto drożdżowe dłużej zachowa świeżość, gdy zamiast mleka dodamy jako składnik kefir.
  • mała porcja – czasem zdarza się, że nie potrzebujemy całej dużej blachy ciasta, a nie mamy odpowiedniej formy. By upiec tylko pół blachy, wystarczy przez środek ułożyć pasek z folii aluminiowej.
  • lśniący lukier – by lukier na naszym cieście pięknie błyszczał, należy dodać do niego odrobinę tłuszczu roślinnego. To tak niewiele, a efekt będzie powalający.
  • temperatury pieczenia – by nasze ciasta zawsze dobrze wyszły, musimy je piec w odpowiednich temperaturach. Pamiętamy, że piekarnik trzeba rozgrzać przed włożeniem ciasta.Beza – 90-140˚C,
    Biszkopt – 170-190˚C,
    Ciasto ucierane – 180˚C,
    Piernik – 180-190˚C,
    Ciasto drożdżowe – 180-200˚C,
    Ciasto kruche i parzone – 200-220˚C,
    Ciasto francuskie – 220-250˚C.